fbpx

Jak być szczerym wobec siebie?

Jak być szczerym wobec siebie, albo jak przestać się okłamywać? W sumie, to chodzi o emocje. Znów te emocje.

Osobiste mistrzostwo jest o byciu szczerym wobec siebie

Osobiste mistrzostwo to dyscyplina ciągłego wyjaśniania i pogłębiania naszej osobistej wizji, skupiania naszych energii, rozwijania cierpliwości i obiektywnego widzenia rzeczywistości.
Peter Senge

Kiedy brałam po raz pierwszy do ręki książkę „Fifth discipline” nawet nie spodziewałam się, że będzie źródłem tylu odkryć. To właśnie w tej książce odkryłam definicję osobistego mistrzostwa na podstawie której buduję własną ścieżkę empatycznego mistrzostwa osobistego.
Ponad pół roku obracania tej definicji na różne strony i rozbierania jej na czynniki pierwsze doprowadziła do spisania dekalogu.

Dekalog Mistrzostwa Osobistego

Dekalog spisałam i dzielę się nim, bo pokazując to, co jest dla mnie ważne, mam nadzieję spotkać ludzi, którzy mają podobnie. Jednocześnie, ten dekalog jest i ścieżką rozwojową, jaką przeszłam i planem na przyszłość. Jest tym, czym kieruję się w mojej pracy wspierając ludzi. Kierowałam się tym zawsze, ale nie miałam tego tak mocno zwerbalizowanego.  Ten dekalog pewnie będzie jeszcze ewoluował, ale jedna rzecz już na pewno pozostanie w nim niezmiennie na pierwszym miejscu.

SZCZEROŚĆ

,a konkretnie – bycie szczerym wobec siebie

– „Aśka – powiesz – jeśli zaczynasz z tak grubego kalibru, to powiedz przynajmnej jak to zrobić? Jak być szczerym wobec siebie? Po co w ogóle tak upierasz się przy tej szczerości?”

Ja odpowiadam: Jeśli nie ma szczerości na pierwszym miejscu, wszystko inne przestaje mieć znaczenie.
Czy to rozwój, wprowadzanie zmian, odwaga „bycia”, wychodzenie poza strefę komfortu – to wszystko jest fikcją, jeśli nie ma szczerości. Kiedy nie ma prawdy. Kiedy brakuje  autentycznego spojrzenia w lustro i powiedzenia sobie prawdy o sobie, bo kiedy prawda jest  trudna i bolesna łatwiej jest uciekać w eufemizmy, dyplomację lub okłamywanie siebie samych.

Kłamstwo jest strategią obronną

Mam taką obserwację – własną i z sesji z klientami, – że okłamywanie siebie często chroni nas przed poczuciem się gorzej. Poczuciem porażki, poczuciem wstydu, poczuciem winy. To nie są miłe uczucia i to nie są uczucia wspierające, popychające nas do działania. Odczuwając którekolwiek z nich mamy ochotę zwinąć się w kulkę i przeleżeć do końca dania w kącie rogówki z pilotem do Netflixa w ręce.
To jest automat, który mamy zakodowany – kiedy przyznam się do „niechcianej” prawdy na swój temat, będę się czuć źle. Oczywiście na ten automat składają się lata programowania. Od dzieciństwa był wykorzystywany jako element „wychowawczy” jeśli nie przez rodziców, to przez resztę świata.
Jest gdzieś w nas kawałek myślenia, że spowodowanie w człowieku „poczucia porażki, wstydu lub winy” wyzwoli w nim  / niej chęć „poprawy”. „Chęć „zmiany”. Uleczenia się”, „pójścia do przodu”.
Czy naprawdę stawianie (małych czy dużych) ludzi „do kąta” jest dla nich źródłem rozwoju? Najcześciej najpierw jest źródłem traumy.

Odpowiedzią jest wybór

Masz wybór, jak w każdym miejscu, w którym masz bodziec i reakcję. Działając automatycznie odpowiadasz reakcją na bodziec. Kiedy działasz z wyboru – w odpowiedzi na bodziec jest pytanie –
o czym to dla mnie jest?
To powinna być nasza pierwsza reakcja.

Zamiast działania – refleksja.

To wtedy pojawia się miejsce na wybór. To w tym miejscu, miejscu refleksji pojawia się przestrzeń na spotkanie się z emocjami, które się w nas pojawiają. Kiedy coś idzie nie po naszej myśli i reagujemy złością, smutkiem, żalem, wycofaniem, bez uznania tych emocji doznajemy wewnętrznego zamrożenia. Dopiero kiedy pozwalasz emocjom płynąć, uwalniasz je i pozwalasz życiu płynąć dalej. Pozwalasz  sobie odkrywać jak być szczerym wobec siebie.
Kiedy uznasz emocje i zrobisz miejsce na życie – możesz wybrać dalszą drogę.
Jeśli czujesz jeszcze zamrożenie – być może jeszcze jakieś emocje przez Ciebie nie przepłynęły. Pozwól im płynąć.
To też jest wyraz szczerości wobec siebie. Pozwolić przepłynąć emocjom przez Ciebie.
Kolejny wyraz szczerości wobec siebie to właśnie spojrzenie w lustro i powiedzenie:
„Fakty są takie jakie są. Tym razem mi się nie udało. Następnym razem zrobię lepiej.

Jak być szczerym wobec siebie?

I to jest clou jakie chcę przekazać Ci dzisiaj. Szczerość potrzebuje żywego kontaktu. Realności. Kiedy jesteś w złości, smutku, żalu i nie puszczasz ich dalej, bo wybierasz bycie ważnym ważną swoim wkurwem, lub swoją depresją – szczerość będzie powierzchowna. Mało realna. Niepełna. Nie wysycona.
Przypomnij sobie sytuację z Twojego życia, kiedy miałaś / miałeś poczucie szczerości – jak czułaś to w ciele? Jak szczerość przez Ciebie przepływała?
I to jest pytanie, na które ja nie potrzebuję odpowiedzi.
Do następnego!

dekalog empatycznego mistrzostwa osobistego

  1. Wymagaj od siebie szczerości w stosunku do siebie.
  2. Jeśli chcesz, żeby świat dookoła ciebie się zmienił – zmień siebie dla tego świata i zrób to z empatią do siebie.
  3. Upewnij się, że mistrzynią / mistrzem będziesz dla siebie, a nie dlatego, że ktoś inny „miał na Ciebie pomysł”.
  4. Niech Twoje Mistrzostwo będzie uszyte na Twoją aktualną miarę, Cię nie przytłaczało lub nie ograniczało.
  5. Sięgaj po swoje mistrzostwo adekwatnie do swojej energii – nie biczuj się, że robisz za mało, za dużo, albo jakoś inaczej niż reszta świata. Rób adekwatnie do swojej energii.
  6. Mistrzostwo osobiste to nie tylko CEL i nie tylko DROGA, ale Twój własny niepowtarzalny styl.
  7. Pozwól Twojemu mistrzostwu odkrywać się dla Ciebie cierpliwie każdego dnia. W każdej chwili z miłością i życzliwością do siebie możesz być mistrzynią mistrzem siebie.
  8. Uwzględniaj inne perspektywy, żeby dostrzec, to co jeszcze niewidoczne. Blind spoty będą Twoim głównym transformatorem.
  9. Przygotuj się na niewygody. Nawet mieszkając w pałacu, trzeba wyrzucać śmieci.
  10. Odważ się by „być”. Bez „działania”, „robienia”, „narzekania”, „zamartwiania”. Bycie bez bycia „kimś”, „jakimś”. Odważ się po prostu „być”.

Te dziesięć punktów, to podsumowanie moich serii podkastów o mistrzostwie osobistym. Empatycznym mistrzostwie osobistym. Zapraszam do odsłuchania na platformach streamingowych (Spotify, Apple Podcasts, YouTube) oraz na stronie podkastów.